PAW tip #9: Pražský kulturní podzim

Prague Art Week na konci září odstartoval kulturní podzimní sezónu v české metropoli. Výstavy řady participujících galerií můžete navštívit do konce října. Na svátek výtvarného umění nazuje již tradiční přehlídka a designerské tvorby Designblok, který se letos koná již po 25. Největší mezinárodní festival designu a módy ve střední a východní Evropě proběhne od 4. do 8. října 2023.  Hned o týden pozdějí od 12. do 15. 10. 2023 navazuje Signal Festival – festival digitální a kreativní kultury.

Designblok letos zve návštěvníky do tří mimořádných lokací, kterými jsou Veletržní palác Národní Galerie Praha, Uměleckoprůmyslové museum v Praze a areál Pražského hradu. Pojícím tématem celého festivalu je letos CESTA a právě k pouti za poznáním toho nejlepšího, co evropský design nabízí, zvou organizátoři festivalu širokou i odbornou veřejnost.

Výstavní prostory Veletržního paláce Národní galerie Praha představí novinky českého i mezinárodního designu v tradičních formátech Superstudia, kde najdete i prezentaci časopisu Art Antiques a další české firmy a značky a Openstudia určeného pro designéry, studenty a nezávislé tvůrce. V Designerii – najdete objekt Srdce a skákací hrad Říp od Maxima Velčovského. Milovníci módy si přijdou na své během soboty 7. října, kdy jim bude v prostoru Malé dvorany naservírováno šestnáct módních přehlídek. Tvorba etablovaných designérů se promísí se začínajícími autory a značkami. Na sobotu 7. října jsou připravené workshopy Bohemiam Perfection, během nichž si mohou účastníci vytvořit malované tenisky nebo textil s lidovým ornamentem. Pro malé návštěvníky jsou nachystané na neděli 8. října tvůrčí dílny nazvané Designéři dětem zaměřené na vztah člověka a přírody.

V prvním patře Uměleckoprůmyslového musea v Praze naváže na úspěch loňských ročníků výstava rodinných firem a tradičních výrobců Rodinné stříbro, kde se potkají značky M&T manufacture 1997, Modernista, Tkalcovna Kubák, Merkur Police, Dílna Šesták, Kozel Fabrica a řada dalších prestižních českých firem. Výstava nabídne kromě špičkového nábytku a interiérového vybavení také kosmetiku, textilie nebo karbonová zavazadla. Openstudio v třetím patře Uměleckoprůmyslového musea představí práce předních českých designérů, kteří ve své tvorbě umně kombinují tradiční řemesla, inovativní přístupy i nejvyšší estetické standardy. Alena Konečná, držitelka titulu Objev roku cen Czech Grand Design 2022, dostane návštěvníkům prostřednictvím tetování design doslova pod kůži, Anna Jožová v kolekci objektů Erebo popíše koloběh života, nejnovější klenoty představí šperkařská značka Belda, která stála u zrodu Designbloku.  K vidění bude rovněž tvorba Tomáše Kučery, Daniela Piršče, studia IHOR, Johana Pertla, značky Tititi, studia My DVĚ, Marii Kobelové, Matěje Polácha a dalších. 

Hned dvěma mimořádnými projekty zaujmou letos prostory Pražského hradu. V Královské zahradě zaparkuje Designblok Cosmos – největší putovní výstava za pětadvacetiletou historii festivalu a zároveň výkladní skříň toho nejlepšího ze současného českého designu. S podtitulem Intergalaktická krása českého designu se návštěvníkům v prostorách před Míčovnou Pražského hradu otevře mikrokosmos deseti špičkových českých designérů a jejich unikátních autorských děl pojatých jako osobní manifest. Nová díla ve skle, vytvořená speciálně pro tento projekt, vystaví Jakub Berdych Karpelis, DECHEM, Lucie Koldová, Václav Mlynář, Lukáš Novák, Jiří Pelcl, Jan Plecháč, Rony Plesl, Tadeáš Podracký a Maxim Velčovský.

Mezinárodní přesah má také druhý projekt, který bude k vidění v areálu prezidentského sídla – v Míčovně Pražského hradu se českým návštěvníkům poprvé představí úspěšná výstava Moravské galerie v Brně a Designbloku Made by Fire, která na jaře debutovala na prestižním Milano Design Weeku. Výstava nabídne téměř 100 exponátů od 40 českých tvůrců z oblasti skla, porcelánu a keramiky na pozadí aktuálních společenských otázek. Obě výstavy na Pražském hradě bude možné zhlédnout od 3. do 15. října 2023.

Kromě tří hlavních lokací pozve Designblok návštěvníky také na dalších 20 míst po Praze – do showroomů, concept storů a galerií, které připravují speciální program či výhodné nabídky po dobu konání  festivalu. Zapojené jsou obchody značek Konsepti, Lasvit, Janja Prokić, Ton, Eliška Lhotská Jewellery, galerie Kvalitář a další.

 

Jedenáctý ročník festivalu SIGNAL přináší řadu novinek. Nabídne dvě trasy a dvacet festivalových lokací. Oblíbené videomappingy rozsvítí hned dvě ikonické stavby Prahy – budovu Městské knihovny na Mariánském náměstí a kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí. Diváci se také budou moci vydat mimo hlavní festivalové trasy, kde na ně budou čekat takzvané Satelity. Jedná se o existující umělecká díla ve veřejném prostoru od Zdeňka Sýkory, Jiřího Příhody a Federica Díaze, která během Signal Festivalu doprovodí nové světelné projekce.

Signal Festival přináší nový tříletý programový cyklus pod souhrnným názvem Ekosystémy. Zaměří se na umělecký průzkum environmentálních, kulturních či vědeckotechnických vazeb v naší společnosti.

Umělecké dílo Echo, které vzniklo speciálně pro Signal Festival, přináší čerstvý vítr do žánru videomappingu. Příroda, životní prostředí, propojení člověka s neviditelnými, a přesto životně důležitými přírodními procesy. To vše jsou motivy, ze kterých videomapping na Karlínském náměstí vychází. Autorem projekce je audiovizuální studio Flightgraf, které vzniklo v Tokiu v roce 2013. Mezi jeho výrazné projekty patří monumentální videomapping Sand of Light pro Katar 2022, představilo se také divákům Milano Design Week 2022.

Videoprojekce na budovu Městské knihovny na Mariánském náměstí propojí historii a moderní technologie. Využívá přitom umělou inteligenci i programovaná robotická světla, která celou animaci fasády rozšiřují do prostoru. Autorem videomappingu s názvem Luminary Glyphs je maďarský umělec András László Nagy. Studoval výtvarné umění a klasickou hudbu, dnes kombinuje to nejlepší z obou oborů. Obě videomappingové projekce jsou zdarma. Zahraniční program Signal Festivalu 2023 vzniká už druhým rokem díky podpoře Nadace PPF.

Signal Festival mění veřejný prostor Prahy. „Většina uměleckých děl vzniká každý rok speciálně pro festival. Jedenáctý ročník ale přináší novinku. Letos jsme do programu zapojili také permanentní umělecké instalace v pražském veřejném prostoru, které považujeme za velmi kvalitní a důležité. Rádi bychom tak upozornili na skvělá díla, která již existují, a představili je návštěvníkům festivalu v novém světle,“ vysvětluje ředitel festivalu Martin Pošta. Projekt nazvaný Satelity oživí trojici děl, která se nachází mimo hlavní festivalové trasy letošního ročníku. Jedná se přitom o unikátní díla, která inovativním způsobem pracují s digitálními nástroji, modelováním a konstrukcí, a která souzní s letošním festivalovým tématem, tedy Ekosystémy I: Průzkum.

Prvním festivalovým Satelitem je osmimetrová socha z vysokopevnostního betonu Aerial (Na Horu) od konceptuálního a multimediálního umělce Federica Díaze. Patronem této instalace je společnost KKCG a nachází se ve veřejném prostoru Centra Bořislavka. Monumentální dílo ozvláštníběhem Signal Festivalu projekce “Concrete Layers”, která vzniká spoluprací Federica Díaze s vizuálním umělcem Janem Hladilem a hudebníkem Jonášem Rosůlkem.

Signal Festival rozsvítí také ikonické dílo Zdeňka Sýkory Obklad čtyř větracích komínů Letenského tunelu. Základem této realizace z roku 1969 byla série nazvaná Černo-bílá struktura, instalace vznikla pomocí vlastního softwarového algoritmu, který kombinuje segmenty černobílých geometrických tvarů. Černobílou strukturu jednoho z prvních českých umělců, kteří používali počítačově generovaný vizuální jazyk pro tvorbu uměleckého díla, rozehraje v rámci Signal Festivalu svými laserovými projekcemi audiovizuální umělec David Vrbík.

Signal Festival představí rovněž kinetický objekt VISTA MARS od českého výtvarného umělce, který působí na pomezí sochařství, objektu a architektury, Jiřího Příhody. Objekt je umístěn ve veřejném prostoru administrativního areálu Rustonka v Karlíně, obsahuje exteriérovou 360° videoprojekci skutečné krajiny planety Mars s reálnými záběry převzatými z NASA. Patronem instalace je společnost White Star Real Estate.