Bienále Ve věci umění je mezinárodní přehlídka současného umění, která se od roku 2020 koná v Praze a vytváří prostor pro hlasy a perspektivy, které jsou v hlavním proudu veřejného a uměleckého diskurzu často opomíjené. V této linii pokračuje i v letošním ročníku. Výstava ve Velké dvoraně Veletržního paláce a v Lidické galerii sleduje dvě hlavní tematické linie: venkov jako prostor společenské změny a historii a budoucnost práce. Právě neviditelná práce v zemědělství či občanských hnutích a především všechna práce potřebná k regeneraci během války a po ní, jsou těmi pracemi, bez nichž se neobejdeme. Kdo tuto práci vykonával v minulosti a kdo ji musí dělat dnes? A je to spravedlivé? Jak o tom všem může, či nemůže promlouvat umění?
Výstava bude probíhat na více než 3000 m2 od 14. června do 29. září a vstupné je zdarma. Kurátorská dvojice Katalin Erdődi a Aleksei Borisionok obrazně pracuje s metodou roubování převzatou ze zemědělství a medicíny, kdy se k sobě připoutají dvě odlišné rostliny či tkáně, aby se vzájemně posílily. Tak označují kurátoři svou spolupráci i vztah jednotlivých děl na výstavě. Chtějí tak poukázat na vzájemné, proměnlivé vztahy mezi venkovem a městem a s tím související význam a smysl lidské práce. Pro výstavu vybrali více než tři desítky umělců a umělkyní z Maďarska, Německa, Turecka, Běloruska, Ukrajiny, České republiky, Polska, Spojených států, a dalších zemí. Celkem se na výstavě ve Velké dvoraně představí 32 umělců a umělkyní, video instalací, díla dalších dvou destítek autorů a autorek děl jsou pak vystaveny v Lidické galerii. Mezi vystavujícími umělci je malířka Martina Drozd Smutná, interdisciplinární kolektiv björnsonova, umělec a kurátor Zbyněk Baladrán, středoasijský kolektiv DAVRA, výrazná jména součsného ukrajinského umění Nikita Kadan a Kateryna Lysovenko, nebo italsko-libyjská vizuální umělkyně Adelita Husni-Bey. Architekturu výstavy navrhli výtvarník Dominik Lang a architektka Adéla Vavříková, vizuální identitu vytvořilo amsterdamské studio The Rodina.
Bienále pořádá iniciativa tranzit.cz ve spolupráci s Národní galerií Praha a Lidickou sbírkou umění. Iniciativa tranzit.cz kromě bienále pořádá další výstavy, festival performance, umělecké a kurátorské rezidence a diskurzivní programy. V nakladatelství tranzit.cz vyšla řada českých překlady textů z oblasti kritické teorie, filozofie, teorie umění a feminismu a prózy (např, Sophie Lewis, Shulamith Firestone, Audre Lorde, Frantz Fanon, Bruno Latour, Marcel Duchamp, Didier Eribon, Chris Kraus, Hakim Bey, John Cage, David Graeber, Carla Lonzi, Nicolas Bourriaud a další).