EDUCARE: Oldřich Hejtmánek

Co se z umění můžeme naučit? Kam investovat naši péči? A čemu věnovat pozornost? To jsou otázky nové podcastové série EDUcare – umění poznávat.

Ke sběratelství dostal nejdříve přes zájem o umění z Asie a Číny a jeho první posedlost sbírání začala s japonskými barevnými dřevořezy, které stále tvoří hlavní zájem jeho sbírky. Ve studiu jsme tentokrát přivítali Oldřicha Hejtmánka, majitele aukčního domu Arcimboldo a holešovické BOLD Gallery. Galerista, obchodník s uměním a sběratel v rozhovoru popisuje svojí profesní cestu a to, jak vypadá život zasvěcený uměním. V rozhovoru se mimo jiné dozvíte také to, jaký může být vztah mezi dávnými a současnými díly, mezi diskurzem současného umění a uměním původních kultur. 

Ke galerijní činnosti se pan Hejtmánek dostal, když se svým bratrem založil svou první, dnes už neexistující firmu Art consulting, která se specializovala na současné umění. Konzultační a virtuální galerie hledala pro sběratele kýžené věci, starožitnosti, ale i díla české moderny. O dalších let později Oldřich Hejtmánek založil aukční síň Arcimboldo, který se zabýval především uměním z Asie. Na Malé straně také založil prostor Kunstkomora, kde vystavoval zároveň starožitnosti a zajímavosti z Evropy, včetně přírodnin a děl ze současného umění. To ho potom přivedlo k myšlence obklopovat se uměním, které vzniká v současné době a je spojeno se spoluprací s lidmi, kteří ho vytváří a  je možné se s nimi pobavit nad jejich inspirací. S tím také vznikla BOLD Gallery, která se nachází v pražských holešovicích.

V rozhovoru se také dozvíte pozadí výstavy Ma_Scary, která nyní v BOLD Gallery probíhá a zahrnuje sbírku tribálních masek pana Hejtmánka v kombinaci s díly současných umělců a umělkyň. “Někdy umělecká díla vznikají podobná na jiném kontinentě s tisíc letým rozdílem. Vybral jsem ze své sbírky ty předměty, které jsou tajmné a zároveň uchopitelné. Nejdříve jsme vybrali masky ze sbírky a potom jsme oslovili dvacet umělců, jestli se chtějí k tématu masky vyjádřit. A to ne konkrétní masky, ale spíše jako konceptu alter ega, který myslím vystihuje současnost a naše schovávání se v rámci sociálních sítí a předstírání toho, kdo jsme,” popisuje koncept výstavy pan Hejtmánek a dodává, že rozptyl vystavených umělců je velký, od čerstvých absolventů uměleckých škol po etablované umělce. 

K odběru podcastu se můžete přihlásit na Spotify a Apple podcasts.