V druhém díle podcastové série NET jsme si povídali s fotografkou Terezou Zelenkovou, která má profesionální vazby v síti umění především v zahraničí. Dozvíte se, jak vnímá pozici současné umělecké fotografie v mezinárodním kontextu a jaké polohy fotografické tvorby u nás chybí.
Tereza Zelenková je česká fotografka původem z Opavy. Fotografii vystudovala na Westminsterské univerzitě, a poté na Royal College of Art v Londýně. Tereza Zelenková vystavovala v mnoha prestižních galeriích a získala několik významných světových ocenění a její díla jsou zastoupena v prestižních světových sbírkách. Nyní se pohybuje především mezi Velkou Británií a Českou republikou, aktuálně žije v Praze.
„Zajímavá je otázka vztahu malby fotografie a různých médií na umělecké scéně, myslím si že malba je médiem, které se obecně lépe prodává než fotografie, protože se vždycky de facto jedná o unikátní objekt, kdežto fotografie se v podstatě už od svého zrození neustále bojuje s reprodukovatelností, která je z pohledu sběratele často problematická,“ shrnuje Tereza Zelenková v první části rozhovoru, hlavní historickou nevýhodu fotografie.
V kontextu současného zahlcení světa fotkou skrze internet, sociální sítě a digitální obrazovky odpovídá Tereza Zelenková naopak pozitivně: „Fotografii hodně nahrává to, že je nedílnou součástí našeho každodenního života, v těch neskutečně mnoha polohách a podobách, ale zároveň si myslím, že nás to také svádí k neustálé fetišizaci technologické inovace. Sami umělci a instituce v současnosti vyhledávají témata a autory, kteří se zabývají hlavně technologickými inovacemi … a tradičnější forma fotografie je vnímána jako něco nostalgického a v podstatě nezajímavého, ale já si myslím že je to škoda, protože fotografie není jenom o tom médiu a jeho využití ve společnosti.”
Nevytěžený potenciál fotografie Zelenková vidí například v možnosti spojení fotografie a textu, které snímkům nabízí další vrstvy významů. „Ta dlouhodobost je něco co mě zajímá, obzvlášť ve světě, kde obrazy konzumujeme rychle během několika vteřin,“ popisuje práci na svých autorských publikacích.
K odběru podcastu se můžete přihlásit na Spotify a Apple podcasts.