Jaký byl první ročník Prague Art Week?

Sedm dní, na pět desítek akcí se třemi desítkami partnerů a tisíce návštěvníků – to byl první Prague Art Week, který se konal při příležitosti českého předsednictví v Radě EU. Pražský týden umění celoročně spojuje nejrůznější aktéry pražského uměleckého světa a poskytuje Pražanům a všem milovníkům umění příležitost objevovat rozmanitou uměleckou nabídku města. Zde vám představujeme výběr výjimečných momentů a setkání, které se odehrály v týdnu 9. – 15. září 2022 po celé Praze a ve festivalovém centru, tzv. Superstudiu, kde PAW přivítal 12 výjimečných hostů a hostek ze zahraniční, ale i české profesionály a profesionálky z řad umělců, galeristů, kurátorů, ale i art manažerů. 

Zalistujte si galeriií momentů, které zachytili fotografové David Gaberle a Karolína Matušková během 1. ročníku Prague Art Week v roce 2022.

Ve spolupráci s kulturními partnery představil PAW 22 více než 100 uměleckých událostí, které byly určeny pro širokou veřejnost. Festivalu se zúčastnilo více než 30 pražských galerií, muzeí umění, nezávislých uměleckých prostorů a sbírek umění. Vůbec poprvé bylo možné vidět naživo unikátní sbírku současného umění manželů Havrlantových, první ze série výstav s názvem HAC #1. Návštěvníci se mohli podívat do Měšic, kde sídlí galerie Artefin a depozitář umění ARTEX, jenž byl exkluzivně otevřen během jednoho festivalového dne. Také se mohli seznámit s galeristy a profesionály z Galerie Kodl, Muzea Lobkowicz a dalších předních privátních galerií jako jsou Kvalitář, Un-titled Art, stone projects, Trafo Gallery, The Chemistry Gallery a další. Festival obsáhnul také umělecké přehlídky jako SUMO Prague, Festival m3 / Umění v prostoru nebo pražské Bienále Ve věci umění. Díky PAW 22 měli hosté možnost absolvovat několik procházek za architekturou a navštívit unikátní objekty a budovy, které obsadili pop-up výstavy jako Carbon edition v budově Vanguard Prague nebo v Superstudiu vidět performance umělců Luki Essender či Jakuba Jahna. V neposlední řadě se návštěvníci mohli zúčastnit komentovaných prohlídek na trasách po Praze 1, 3 a 7 nebo navštívit umělecké ateliéry ve Studiu Prám a Loft BubNY.

Pilotní ročník Prague Art Week si za cíl vytyčil propojení pražské umělecké scény a její zviditelnění na mapě světa. Tomuto účelu sloužilo i Superstudio, kde během týdne proběhly 4 tematické bloky, které se věnovaly odborným tématům z umělecké praxe – reflexe umění, kariéra v umění, sběratelství a art management. Série přednášek a master class byla určena především pro insidery ze světa umění, mohli se jí zúčastnit ale i zájemci z řad laiků. Do Superstudia přijalo pozvání celkem 15 hostů, mezi kterými byla např. světoznámá fotografka českého původu žijícíc v New Yorku Marie Tomanová s kunsthistorikem Thomasem Beachdelem, francouzská teoretička umění Céline Sabari Poizat, ukrajinská galeristka Maryna Shcherbenko, ředitelka nadace Carribean Art Albertine Kopp ze Švýcarska, turecký umělec Bora Akinciturk nebo Krištof Kintera. Díky tomu PAW navázal významná partnerství v zahraničí, především v Německu, Rakousku a Švýcarsku.