BOHEMIA: PŘÍBĚH FENOMÉNU 1950–2000

Trvání:23. 3. 2023 - 16. 10. 2023
Kurátor:Russell Ferguson
Autor:Kunsthalle Praha
Adresa:Kunsthalle Praha, Klárov 5, Malá Strana, Praha, 118 00

23. 9. 2023, 16.00 a 24. 9. 2023, 16.00 

Komentované prohlídky výstavy BOHEMIA: Příběh fenoménu 1950–2000 

Dvě galerie, devětatřicet umělkyň a umělců, sedmasedmdesát děl. Provedeme vás velkou mezinárodní výstavou o bohémství v životě a umění. Proč v nás bohémství, představa odpoutání se od společenských norem a oddání se umění všem útrapám navzdory i dnes nadále rezonuje?

Výstava přináší nové pohledy na bohému druhé poloviny 20. století na několika místech celého světa, včetně Paříže, New Yorku, Londýna, San Francisca, Vancouveru, Teheránu, Záhřebu, Prahy nebo Pekingu. Krom chronologického exkurzu do legendárních bohémských scén se věnuje i rozdílům a návaznostem, jimiž se různé projevy tohoto hnutí vyznačují. Výstava zve návštěvníky a návštěvnice na cestu do samých center bohémů, mezi komunity lidí, kteří se rozhodli žít mimo mainstreamové hodnoty a vytvářet vlastní umělecké subkultury. Každý díl expozice vykresluje jednu dekádu druhé poloviny 20. století a klíčovou metropoli, která reprezentovala jedinečný aspekt mezinárodní bohémské kultury. 

VYSTAVUJÍCÍ / EXHIBITORS: Neville D’Almeida a Hélio Oiticica, Roy Arden, David Bailey, Alvin Baltrop, Bill Brandt, Trisha Brown, Rudy Burckhardt, John Deakin, Stan Douglas, Ed van der Elsken, Robert Frank and Alfred Leslie, William Gedney, Nan Goldin, Tomislav Gotovac, Bob Gruen, Richard Hamilton, Peter Hujar, Libuše Jarcovjáková, Jess, Patricia Jordan, Jules Kirschenbaum, Jorge Lewinski, Fred W. McDarrah, Babette Mangolte, Alice Neel, Gabriel Orozco, Bill Owens, RongRong, Ken Russell, Bijan Saffari, Joan Semmel, Anita Steckel, Thomas Struth, Edmund Teske, Wolfgang Tillmans, Wang Jin, David Wojnarowicz, Martin Wong, Zhang Huan 

Kunsthalle Praha