PAW TIP #04: Za uměním do soukromých galerií

Jaké výstavy navštívit tento týden? V Praze se mimo velké umělecké instituce nachází také spousta soukromých galerií se zajímavým výstavním programem, který byste si neměli nechat ujít. Navštivte umělecký prostor Platforma 15 a samostatnou výstavu malířky Magdaleny Turzové s názvem Medúzin komplex. V galerii BOLD zase můžete vidět skupinovou výstavu Ma_Scary, která reflektuje téma masek hned z několika různých perspektiv. Za návštěvu také rozhodně stojí výstava Soilmates v galerii hunt kastner, která představuje dílo Dominiky Trapp a umělecké dvojice Julia Gryboś & Barbora Zentková.

Mezi dětstvím a rodičovstvím. Výstava v galerii Platforma 15

Malířka Magdalena Turzová svou výstavou Medúzin komplex v galerii Platforma 15 otevírá témata, která volně vycházejí z dvousečné pozice středního věku, kdy člověk už vychovává děti, ale přitom sám nepřestává být dítětem stárnoucích rodičů. Senzitivně laděné malby jsou tak odrazem osobní, ale také sdílené zkušenosti, které se dotýkáme skrze gesta, vzpomínky a symboly. Dostáváme se skrze ně do hloubky Medúzina komplexu, kterým se v psychologii označuje moment přísného dohledu rodičů, který paralyzuje dítě natolik, že zamrzne tělem i myslí. Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth.

Maskování v galerii BOLD 

V galerii BOLD můžete navštívit skupinovou výstavu Ma_Scary, která představuje téma masek a jeho odraz v současném umění ve své rozmanité významové šíři. Díla současných umělců a umělkyň se tu setkávají s maskami původních národů a tím doplňují roviny různých přístupů k rituálům, které pochází z přírodních zákonů, stejně tak jako těch inspirovanými současností. Výstava také otevírá perspektivy maskování, proměňování identity nebo užívání masek jako magických předmětů určených k ochraně. Pleťové, karnevalové, folklorní nebo pracovní masky spojuje to, že nás vždy vyvedou z každodennosti, stejně tak jako umělecká díla, která téma masek zajímavým způsobem reflektují.

Brány mezi dimenzemi v galerii hunt kastner

Výstava Soilmates v galerii hunt kastner představuje dílo Dominiky Trapp a umělecké dvojice Julia Gryboś & Barbora Zentková. Název výstavy si pohrává s možností spřízněnosti, která ústí v působivý dojem jednoty a zároveň dialogičnosti. Výstavu tvoří několik souborů prací, které jsou propojeny podobným vizuálním jazykem. Gryboś & Zentková pracuje ve výstavě s použitým textilním materiálem, který obsahuje paměťové stopy, který na sebe umělkyně vrství, prošívají, odhalují jednotlivé roviny. Anorganické materiály splývají s organickými ve vzájemné sedimentaci a díla se stávají portálem, kterým můžeme projít pod povrch. Podobným způsobem pracuje Trapp, která ve svých malbách a kresbách vizualizuje portály ve smyslu pastí, uzlů a ok, které mohou polapit živé. Zároveň se stávají únikovou cestou, portálem, který nenávratně svírá.