Výstava Písně tulákovy o životě a smrti na Vienna Art Week

Srdečně vás zveme na skupinovou výstavu Písně tulákovy o životě a smrti v Českém centru Vídeň, která se koná jako součást programu vídeňského týdne umění.

umělci: Jiří Karásek ze Lvovic, Štěpán Brož, Adam Holý, Lindal Morell, Anna Ruth, Petr Strouhal, Tereza Zelenková a neznámý autor (připsáno Josefu Váchalovi)

kurátoři: Lenka a Richard Bakešovi

Prague Art Week ve spolupráci s Českým centrem Vídeň uvádí výstavu Písně tulákovy o životě a smrti, která představuje díla sedmi umělců a umělkyň, kteří ve své práci ztvárňují kontemplativní motivy putování přírodou v Česku a bývalém Rakousku Uhersku. Skupinová výstava se koná v rámci Vienna Art Week a bude k vidění od 10. do 30. listopadu 2023.

Výstava nese název sbírky Jiřího Karáska ze Lvovic, klasika českého romantismu a dekadence. Tématem výstavy je putování, cesta krajinou, krajinou přírodní, kulturní, mentální, ale třeba i postindustriální krajinou inteligentních strojů a nebezpečných (šílených) hyper objektů. Cesta, jako „únik“ může být nahlížen jako eskapismus z tohoto „složitého“ světa, ale zároveň může být i opětovným pokusem o renesanci člověka a humanity jako takové pomocí transcendence, nomádství. Svět je jen jeden – ať je to ten „reálný“, nebo ten v našich nejtajnějších představách. „Člověk by měl být tvůrcem a autorem mapy definující rovnoběžky i poledníky vlastního života“ – a otevřít tak v mechanizované době prostor pro vlastní nezávislé jednání, individualitu i úžas nad světem,“ vyzýval ke kreativnímu putování životem R. W. Emerson, americký básník a filosof, který se po vzoru evropského romantismu spirituálně vztahoval k přírodě.

Výstava představí díla Štěpána Brože, Adama Holého, Lindy Morell, Anny Ruth, Petra Strouhala, Terezy Zelenkové, dvě původní vydání spisů Jiřího Karáska ze Lvovic a starožitné sbírkové předměty zapomenutých tuláků a romantiků ( v jednom případě pravděpodobně Josefu Váchalovi)  z Art House Hejtmánek a soukromé sbírky. 

 

Jiří Josef Antonín Karásek ze Lvovic, vlastním jménem Josef Karásek, (*1871 – 1951) byl český básník a odborník na literaturu, který ve svých dílech navazoval na na evropský literární novoromantismus 2. poloviny 19. století, na francouzský symbolismus a dekadenci.

Štěpán Brož (*1992) je český umělec, který studoval v Ateliéru malířství I pod vedením Vasila Artamonova na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně a Ateliér ilustrace a grafiky na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Věnuje se ilustraci, komiksu a malbě. Na výstavě je reprezentován skrze pražskou off-space galerii Berlínskej Model.

Adam Holý (*1974 – †2015) byl český fotograf slavný pro svůj nekonvenční přístup k módní a lifestylové fotografii. Jeho fotografie měly tendence bořit hranice mezi vysokým a nízkým uměním. Inspirován estetikou komerční sféry, vytvořil dramatické a překvapivé fotografie, které se často nesly v duchu erotična až mystična. V posledních sériích se věnoval krajině. Jeho díla do výstavy zapůjčila galerie Polansky.

Lindal Morell (*1993) je původem švédská umělkyně, která aktuálně působí v Praze v rámci zahraničního rezidenčního programu ve studiu Prám. Pozorování živé i neživé přírody rozvíjí o narativy akcentující propojení naturálií a živočichů mezi sebou a tematizuje tak přítomnost a „přírodnosti“ našich těl.

Anna Ruth (*1994) se narodila v Litoměřicích a absolvovala na Akademii výtvarných umění v Praze. Výtvarnice a hudebnice vytváří obrazy a instalace inspirované vlastní i původní mytologii, ty jsou často ukotvené v přírodě nebo rozvíjející její podoby. Celkové prostředí, které autorka vytváří dokreslují hudební kulisy jejích výstav. Na výstavě je zastoupena skrze pražskou Galerii Bold.

Petr Strouhal (*1977) je český fotograf, který studoval malbu a multimédia. Jeho tvorba je vesměs experimentální, kdy sestává z použitých materiálů, aby tak vznikly specificky estetické manipulativní objekty, které následně fotografuje. Na výstavě je reprezentován skrze pražskou off-space galerii Berlínskej Model.

Tereza Zelenková (*1985) je umělkyně žijící v Praze. Je známá především pro její černobílé fotografie inspirované literaturou, mytologií a mysticismem. Ve své tvorbě často kombinuje fotografie s vlastními texty, které poodhalují často různorodé oblasti jejího bádání. Na výstavě je reprezentována skrze pražskou off-space galerii Berlínskej Model.

Umělecká díla a předměty zapůjčil Arthouse Hejtmánek. Renomovaná rodinná galerie a aukční dům sídlící v unikátním domě ze 17. století v pražské Bubenči. Již od roku 2012 se zabývá se převážně nákupem, prodejem a posuzováním uměleckých předmětů, ale i prodejem starožitností a designu. Pravidelně připravuje výstavy českým umělcům, mezi něž patří i „nalezení“ či zapomenutí autoři jako je například Josef Kotrba.

Výstava je otevřená od 10. listopadu a to i o víkendu, během festivalu Vienna Art Week, který probíhá do 10. do 17. listopadu 2023, výstavu Písně tulákovy o životě a smrti lze navštívit až do 30. listopadu, dle otevíracích hodin Českého centra Vídeň. 

11. 11., 17:00 hod.: Artist Talk s Annou Ruth a Štěpánem Brožem 

11. 11., 18:30 hod.: slavnostní recepce 

 

Více na webu České centrum Vídeň

Program Vienna Art Week

 

[ Fotogalerie – s laskavým svolením umělců Štěpána Brože, Adama Holého, Lindy Morell, Anny Ruth, Petra Strouhala, Terezy Zelenkové]