Vienna Art Week: první ze světových týdnů umění

V roce 2004 byl založen Vienna Art Week, vůbec první týden umění na světě, který se po 18 letech stal přední světovou uměleckou událostí. Následovaly další týdny umění, například v Berlíně, Amsterdamu nebo Tokiu. Prague Art Week se snaží dosáhnout stejné kvality a úrovně a získat stejný kulturní a umělecký dosah jako tyto významné umělecké přehlídky.

Cílem zakladatele a uměleckého ředitele Vienna Art Week Roberta Punkenhofera bylo prosadit Vídeň jako národní a mezinárodní centrum umění. Vienna Art Week pořádá sdružení Art Cluster Vienna, jehož členy jsou významná vídeňská muzea, výstavní síně, umělecké prostory a instituce uměleckého vzdělávání a galerie. Do Art Cluster Vienna patří např. Albertina, MAK – Muzeum užitého umění, Leopoldovo muzeum, mumok nebo Akademie výtvarných umění ve Vídni. Společně jsou důležitou součástí Vienna Art Weeku, který nabízí hodnotné programy a propojuje širokou uměleckou scénu v rakouském hlavním městě. Vienna Art Week se zaměřuje na nejvýznamnější umělecké instituce i nezávislé umělecké prostory a umělecké ateliéry, čímž vytváří platformu pro propagaci a zpřístupnění světa umění širšímu publiku, ačkoli většinu návštěvníků tvoří profesionálové v oblasti umění, případně další zájemci o umění. Vienna Art Week každoročně přiláká kolem 35 000 lidí z celého světa, kteří touží poznat rozsáhlou a rozmanitou vídeňskou uměleckou scénu. 

Vienna Art Week se obvykle koná v listopadu a nabízí vynikající umělecký program zahrnující vše od výstav a performance až po besedy a přednášky, komentované prohlídky galerií a další. Kolem 200 akcí a přibližně 50 spolupracujících programových partnerů se společně snaží upozornit na rozsáhlou a osobitou uměleckou scénu města. Vienna Art Week je financován ze soukromých a veřejných zdrojů, proto se na něj neplatí žádné vstupné.

V loňském roce se Vienna Art Week zúčastnil český umělec Jakub Matuška. Byl součástí týdenní výstavy výtvarného umění, hudby a performance s názvem „House of Losing Control“. Na tomto experimentálním místě byla představena díla 80 umělců s tématy a náměty od ztráty kontroly přes extázi až po stavy naprostého uvolnění a introspekce. Zajímavou součástí Vienna Art Weeku jsou také Dny otevřených ateliérů, které otevřely dveře návštěvníkům, kteří si chtěli prohlédnout práci umělců v jejich ateliérech. V loňském roce bylo otevřeno více než 100 ateliérů, což z této akce činí ideální místo, pokud jste vždy chtěli na vlastní oči sledovat uměleckou tvorbu. 

Letos se akce uskuteční 18.-25. listopadu 2022. Více informací o Vienna Art Week se dozvíte na jejich webových stránkách. Nezapomeňte také sledovat jejich stránky na Facebooku nebo Instagramu!