V první dílu se vám snažíme poskytnout orientaci v nepřehledném terénu umělecké scény z pohledu médií, konkrétně skrze vhled a znalosti oboru kunsthistorika Jana Skřivánka.
Jan Skřivánek je odborník na trh s uměním a výtvarný kritik, který pravidelně komentuje dění na poli umění ve většině předních českých médií. Bývalý jednatel, šéfredaktor a redaktor časopisu ART ANTIQUES a portálu ART+, který stál u zrodu zpravodajské platformy Artalk.cz a působil například i v umělecké televizi Artyčok.tv se dlouhodobě zabývá reflexí trhu s uměním, ale i historií a fungováním muzejních a galerijních institucí.
„Časopis Art Antiques je hybrid mezi třemi až pěti časopisy, se kterými byste se setkali ve Francii nebo v Německu, jedna část je pro většinového diváka velkých výstav, druhá je pro lidi které zajímá současné umění a třetí je pro zájemce o trh s umění a sběratelství, nádavkem je tam zařazena architektura a design. Měsíčník na kvalitním papíře se navíc málokdy tolik věnuje zpravodajství, tak jako jsme se snažili v Art Antiques,“ odpovídá konkrétním případem Jan Skřivánek na otázku, jak má fungovat časopis o výtvarném umění.
Zeptali jsme se také na to, jak vypadá mainstreamový mediální obraz současného umění. „Výtvarné umění je v pozici ‚soft news‘… Úroveň debaty o současném umění v tomto prostředí je velice chabá a slabá, na druhou stranu… celosvětově platí že současné umění nikdy nebylo tak populární a nedostávalo se mu tolika pozornosti jako dnes,“ komentuje Skřivánek nejen obecný světový zájem médií o umění, ale i rychlý rozvoj trhu a podnikání s uměním spojeným.
Referenčním bodem pro mnohé redakce, ale i veřejnost, je již několikátý žebříček J&T Banka Art Index. Zeptali jsme se o čem ve skutečnosti vypovídá a jak vznikl. Dozvíte se i jaké aspekty ovlivňují hodnotu uměleckého díla a jaké prognózy dává Jan Skřivánek českému trhu s uměním do budoucna.
„Měli bychom se snažit, aby umění nebylo jen kratochvílí a zbytkovou zábavou, které se věnujeme, až když zbyde čas, ale bylo by dobré mu dávat důležitost jiného jazyka, jiného média, které slouží k poznání světa a klást důraz na to, že je přínosné a obohacující takto k němu přistupovat,” uzavírá Jan Skřivánek rozhovor odpovědí na otázku, jakou roli by mělo hrát umění v 21. století.