PAW TIP #3: MEZINÁRODNÍ DIALOGY V RÁMCI SKUPINOVÝCH VÝSTAV

Přinášíme vám opět tipy na aktuální výstavy v Praze, které se vyplatí navštívit. Tentokrát se jedná o skupinové výstavy, které zahrnují mladou generaci českých i zahraničních umělců. V galeriích 35M2, Rudolfinum a Garage Gallery můžete nahlédnout do nejaktuálnějších témat současné umělecké scény. 

GALERIE 35M2

Fascinace WN-I0407-1

28. 04. 2023 – 19. 05. 2023

Kurátorka: Tea Záchová

Vystavující: Hilda Hellström, Petra Herotová, Daniela Grabosch, Vojtěch Radukalan

Kapitola Nukleární kultury, která přináší čtyři vizuální projekty a výstavy, se zabývá energií a upřednostňuje především nukleární energetiku. První výstava s názvem Fascinace WN-I0407-1 názorově propojuje lokální umělce a umělkyně s mezinárodní scénou. Reflektuje názory na jaderné elektrárny samotné, a to ať již pozitivním, nebo negativním smyslu. Kód v názvu výstavy odkazuje na amerického sochaře Jamese L. Acorda, který zasvětil svůj život uměleckou prací s radioaktivními materiály a jeho odpadem. Kód, který si nechal vytetovat v roce 1993 vzadu na krk, znamená licenční číslo smlouvy pro jeho oficiálního vlastnění a držení jaderného materiálu jako jediného člověka na planetě.

GALERIE RUDOLFINUM

Shifted Realities

6. 3. 2023 – 11. 6. 2023

Kurátoři: Eva Drexlerová, Jen Kratochvil, Petr Nedoma

Vystavující: Marwa Arsanios, Ed Atkins, Adéla Babanová, Zach Blas, Paul Maheke, Leslie Thornton

Co je realita? A je realita jenom jedna? Nebo se nám nabízí možnost pohybovat se mezi různými verzemi a variacemi toho, co jinak považujeme za samozřejmé a popisujeme jako skutečnost? V globální i lokální politice se v posledních letech často mluví o rozdělených společnostech, s předpokladem, že jedna strana odmítá poslouchat druhou a obráceně. Je snad možné, že každá ze stran žije v jiné realitě? A co potom rostoucí digitální svět? Můžeme jej považovat za reálný? Nebo toto privilegium necháváme fyzickému prostoru kolem nás, na který se můžeme dívat vlastníma očima a sáhnout na něj bez pomocí displejů, ovladačů nebo rukavic virtuální reality?

GARAGE GALLERY

Tip of the Tongue

11.5. – 22.7. 2023

Kurátorky: Natálie Kubíková, Mia Milgrom

Vystavující: Markéta Adamcová, Julie Béna, Juliet Carpenter, Andrea Marcellier, Tianrui Pan, Jiří Pitrmuc, Eva Rybářová, Markéta Slaná, Erika Velická & Tereza Kalousová, Zeynep Yilmaz