Během Prague Art Weeku byly zahájeny rozmanité výstavy současného i historického umění, které jsou nadále k vidění v partnerských institucích. Nová výstava Akvarel mezi Prahou a Vídní je k vidění ve Veltržním paláci Národní galerie Praha, kde se koná i Fotograf Festival #13. Pokračují i výstavy, které jsou součástí přehlídky mezinárodní galerijní spolupráce SUMO Prague 2023, které probíhají v sedmi privátních a offspace galeriích (A.M. 180, Berlinskej model, City Surfer Office, Garage Gallery, Holešovická šachta, hunt kastner, Polansky). K vidění jsou i nové sólové výstavy na Praze 1, mezi nimi Dva a dva je pět (koláže 1973–2023) Jiřího Kovandy v Galerii Smečky, dále také výstava Pavla Dundálková (stone project), Alex Selmeci & Tomáš Kocka Jusko (NoD), Adam Kašpar a Linda Procházková (Kvalitář) a David Krňanský (HYB4) v Kampusu Hybernská, kde najdete i novou výstavu Mnoho podob citlivosti. Na Praze 7 najdete výstavy Elišky Konečné (Polansky) a Jakuba Janovského (Trafo Gallery). Skupinovou výstavu Tarot uvádí Bold Gallery. Sólo výstavy Tadeáše Podrackého (Kuzebauch), Josefa Kotrby (Art House Hejtmánek), Petry Švecové (Jiri Svestka Gallery) a dvě mezinárodní skupinové výstavy, Other Edges of the World a Degeneration of the Landscape (MeetFactory), jsou k vidění v Praze 5. Sólové výstavy umělkyň Michaely Červené (Platforma 15) a Andrey Fosterové (Galerie PRE) vás zavedou na Prahu 3 a 10. Dialog dvou zahraničních tvůrců představuje galerie Entrance na novém místě v Dejvicích, ale i galerie 35M2 na Žižkově. Za Prahou v Měšicích bude i nadále k vidění výstava Tomáše Tichého (Galerie Artefin).
Mimo výstavy v partnerských institucí z řad uměleckých center, muzeí, galerií i aukčních síní měli návštěvníci možnost shlédnout speciální výstavy PAW23 v budově bývalé banky Jeruzalémské ulici, kterou poskytl partner festivalu, společnost PSN. Ve dnech 21 – 24 září byla vůbec poprvé v Praze k vidění expozice Molski Gallery & Collection, která představila současné polské abstraktní umění v pátém patře budovy. Ve 4 patře mladá generace umělců připravila expozici s názvem Who moved my cheese?. Unikátní příležitostí vidět díla nejen ze sbírky a galerie Pekelné sáně, byla také výstava Privatizace umělců Tomáše Bárty, Tomáše Roubala s intervencí Jana Nálevky, ketrá se konala v přízemí a suterénu bývalé banky. Kontext uměleckých výstav a architektury v místě doplnila publikace Chrámy peněz, autorky Jany Pavlové.
Návštěvníci měli možnost pohybovat se po celé Praze po městských částech a jednotlivých trasách vyznačených v katalogu PAW23 a navštívit tak postupně malé privátní galerie, velká umělecká centra, muzea umění, architektonicky zajímavé objekty nebo nezávislé off-space prostory. K highlightům festivalu patřilo odhalení Odkolekce (dříve Tajného místa) galerie umění pod širým nebem, která se nachází v nové výstavbě bytových domů ve Vysočanském mlýně- Odkolekce je nyní volně dostupná široké veřejnosti. V první fázi výstavby bylo instalováno osm artefaktů, jejichž autory jsou David Böhm a Jiří Franta, Michal Cimala, Lukáš Rais, Petr Stanický, Čestmír Suška, Evžen Šimera, Michal Škapa a Karel Štědrý. Na tyto počiny v následujících etapách navážou Václav Cigler a Michal Motyčka, Václav Fiala, Tomáš Hlavina a Stanislav Kolíbal. K unikátním programům patřilo také otevření ateliéru umělců Věry a Vladimíra Janouškových, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Speciální dny a události se vstupem zdarma vyčlenily Museum Kampa, Rudolfinum, Centrum pro současné umění DOX, Kunsthalle Praha. Zvýhodněné vstupné za 1 Kč pro návštěvníky během festivalu poskytla Galerie hlavního města Prahy.
V rámci festivalového Superstudia probíhaly přednáškové bloky a diskuze, určené pro profesionály a profesionálky z oblasti umění, ale také pro veřejnost a zájemce o to, jak svět umění funguje, jaká je jeho budoucnost a co obnáší organizace jak mezinárodních projektů institucí, tak jednotlivců – umělců, kurátorů nebo třeba sběratelů umění. V rámci Superstudia a bloku Art Reflection vystoupili kurátoři výstavy festivalu SUMO Jen Kratochvíl a Tjaša Pogačar spolu se zahraničními hosty Francisem Ruyterem, Bori Szalai a Camille Hunt. V bloků Art Career o své úspěšné kariéře promluvila v rozhovoru s Lenkou Bakešovou uznávaná umělkyně Magdalena Jetelová a s Jánem Gajduškem umělec Tadeáš Podracký, na které navázal dialog s Michalem Novotným, ředitelem Sbírky umění po roce 1945 v NGP. V bloku Art Service se odborníci v diskuzi věnovali problematice autenticity děl, nákupu a prodeji starého a moderního umění na sekundárním trhu. Debaty se zúčastnili Matyáš Kodl, Milan Dospěl (Galerie Kodl), David Frank (Trinity Art Research), Filip Čabart (Havel&Partners) a Olga Kotková (Národní galerie Praha). Poslední část Superstudia se zaměřila na sběratelství umění v rozhovoru s Karolínou Brichtovou (Collectors Circle community at UBS) promluvila přední česká sběratelka a mecenáška Kateřina Havrlant za Havrlant Art Collection a Pavlína Pudil za Pudil Family Foundation. Na místě Superstudia byla k vidění vybraná díla Jiřího Matějů a Lukáše Raise. Záznam konference bude k vidění na webu a youtube kanále Prague Art Week.
Seznam participujících galerií:
Galerie Smečky, Museum Kampa, GHMP – Dům fotografie, NGP Anežský klášter – Ora et lege II, Galerie Kvalitář, HYB4 Galerie, stone projects, Galerie KODL, Galerie Rudolfinum, Kunsthalle Praha, Galerie NoD, hunt kastner, City Surfer Office, A. M. 180, PLATFORMA 15, 35m2, Jiri Svestka Gallery, Museum Kampa – Atelier Janouškovi, Gabriel Loci, MeetFactory, Untitled, Arthouse Hejtmánek, Muzeum literatury – Ora et lege, Galerie Kuzebauch, Rothmayerova vila – GHMP, Bílkova vila – GHMP, Galerie Entrance, PAW23 SUPERSTUDIO, Národní galerie Praha, Fotograf Festival (NGP), Fotograf Festival (P1), Berlinskej Model, Holešovická šachta, CSU DOX, Polansky, GHMP – Zámek Troja, Bold Gallery, Trafo Gallery, SUMO – Šlechtova restaurace, Garage Gallery, Portu Gallery, Odkolekce, PRE, Artefin – Měšice, Ora et lege – Broumov