NET – V SÍTI UMĚNÍ: René Rohan

Trvání:28. 5. 2022 - 15. 9. 2022
Autor:Artefin
Adresa:Galerie Artefin, Nádražní 203, Měšice, 250 64

V konverzační podcastové sérii NET rozplétáme a analyzujeme sítě spolupráce v umění. Jak spletitou cestou prošly výrazné osobnosti místní umělecké scény? A kam směřuje současné umění?

Ve třetím díle podcastu si povídáme s René Rohanem, umělcem, který v roce 2003 vystavoval na Bienále v Benátkách, ale poté se raději zaměřil na práci v art servisu. Dozvíte se, jak se kolem umění formují vazby, které podporují jeho provoz a proč se jedna z největších firem na transport a skladování umění rozhodla zasadit o propagaci NFT formátu formou soutěže.

„Primárně by to mělo být kvalitní umělecké dílo. Je jedno, zda prodáváte za koruny, dolary, nebo bitcoiny. Důležité je, že jde o kvalitní umění, které má hodnotu a tu si uchová. Nyní už tato díla raději nazývám digitálním uměním než NFT, protože NFT je jenom proces, jak se může dostat dílo decentralizovaně do celého světa. Kdokoliv si kvalitní umělecké dílo bude chtít koupit, se k němu nyní dostane,“ popisuje René Rohan co ho zajímá na NFT a proč se s partnery ze společnosti  Artefin rozhodli uspořádat soutěž, která má ukázat potenciál tohoto formátu.

Soutěž o nejlepší NFT — digitální umělecké dílo je otevřena pro všechny vizuální umělce. Výherci soutěže si odnesou finanční odměnu a výtěžek dražby bude věnován na dobročinné účely. Přihlásit se mohou i umělci, kteří doposud s výrobou NFT formátu neměli zkušenosti. Deset nejlepších konceptů NFT bude vybráno do užšího výběru a galerie Artefin podpoří jejich finální realizaci. Přihlásit samozřejmě lze také už vytvořený NFT projekt. Uzávěrka pro přihlášení je 20. 6. 2022, formulář a bližší informace najdete na webových stránkách soutez.artefin.cz a na webu Prague Art Week, který je mediálním partnerem soutěže.

René Rohan vystudoval Intermediální tvorbu na Ostravské univerzitě. Byl členem umělecké skupiny Kamera Skura, která se proslavila výstavou v československém pavilonu v Benátkách. Leitmotivem výstavy Superstar (2003) byla třímetrová socha Ježíše Krista oblečeného do sportovního úbor a cvičícího na gymnastických kruzích v pozici ukřižovaného. Po roce 2003 ale převážilo uměleckou činnost podnikání v oboru transportu a uskladnění umění, který nedávno s partnery rozšířili o investiční fond a galerii. V multifunkčním areálu v Měšicích, kde firma sídli, tak najdete nejen sídlo certifikované mezinárodní společnosti na přepravu umění, ale i sofistikovaně zabezpečené sklady a depozitáře ukrývající nejcennější umělecká díla vlastněná českými sběrateli i kuriozity tipu sochy Maršála Koněva z Prahy 6. 

K odběru podcastu se můžete přihlásit na Spotify a Apple podcasts.