PLAN_T: Jakub Kodl a Lukáš Novák

Jak funguje mladá privátní galerie Kodl Contemporary? Jaký vztah má s umělci? Kam směřuje? A co vyklíčí z nedávných dobrých aukčních výsledků?

 

 

Kodl Contemporary v Praze a Helsinkách představuje výběr děl od současných českých a finských umělců během tradičního Letního výtvarného salonu. Mezi nimi Lukáše Nováka, kterého jsme u této příležitosti přivítali ve studiu spolu s Jakubem Kodlem, majitelem Kodl Contemporary.

Výstavu v Praze v galerii Kodl můžete vidět od 19. června až do 31. srpna. Na pražskou expozici naváže výstava v Helsinki Embassy Gallery od  7. září až do 2. října 2023. Dalšími českými autory zastoupenými na výstavě jsou Rony Plesl a Ira Svobodová. Z Finska pak umělci Miika Nyyssönen, Vesa-Pekka Rannikko a umělkyně Leena Nio. 

Jakub Kodl, aktuálně jediný majitel, Kodl Contemporary zakládal před šesti lety spolu se sourozenci. Cílem projektu podle něj bylo od začátku posouvat české umění v rámci mezinárodního kontextu a vizí Jakuba Kodla do budoucích let je tuto platformu zaměřenou na prodej děl současných českých autorů posouvat dále do světa.

„Já jsem již pátá generace, která se bude starat o sbírku, kterou založili naši předci a třetí generace majitelů galerie a aukčního domu,“ uvádí Jakub Kodl. Dodává, že je z počátku otec a majitel Galerie Kodl Martin Kodl před vstupem na trh se současným uměním varoval se slovy, že je to „přílišná divočina“. Nyní ale úspěchy Kodl Contemporary kvituje a obě galerie se dle Jakuba vzájemně podporují. „Je to opravdu rodinný byznys, u vzniku Kodl Contemporary byla i moje mladší sestra Adéla a starší bratr Matyáš Kodl,“ vysvětluje.

Kodl Contemporary se soustředí na prodej umění od současných mladých českých i zahraničních umělců a exkluzivně zastupuje již tři výrazné osobnosti z české umělecké scény. Jan Kalába, Jana Pištěka a třetího z nich Lukáše Nováka, skláře a designéra a umělce, který splňuje dvě základní kritéria výběru týmu Kodl Contemporary. Z profesionálního hlediska za sebou má výstavní i prodejní historii. „Z té lidské stránky je to pro mě ještě důležitější, jelikož jsme v každodenním kontaktu, musíme si rozumět. A s Lukášem si rozumíme velmi dobře,“ uvádí Jakub Kodl.

V rámci Letního výtvarného salonu 2023 v Galerii KODL můžete navštívit komentovanou prohlídku s Lukášem Novákem a to 27. srpna 2023 od 16h. Mezi díly Lukáše Nováka, která jsou k vidění na Letním Salonu, je interaktivní dílo Očista, světelný objekt Ego Child, dva skleněné objekty Pretty Mirage a tři vázy Ego Made. Všechna z nich se již prodala na výstavě v Praze, finští zájemci si tak budou muset na příležitost zakoupit si skleněný artefakt ještě počkat. 

A jak Kodl Contemporary funguje v exkluzivním zastoupení? Ze strany zastoupení Nováka Jakub Kodl otevřeně říká: „Ta idea je taková, že Lukáš by měl jenom tvořit a my bychom měli dělat vše ostatní. Lukáš by měl mít možnost stoprocentní koncentrace, aby umění dělal na maximum. Z naší strany je to pak zajištění PR, marketingu a financování nových projektů, ale i zpětná vazba, strategie, plánování, které našim umělcům poskytujeme. Pro všechny se snažíme dělat maximum.“

Pro Lukáše Nováka je exkluzivní zastoupení v Kodl Contemporary velký krok, dává galerii plnou důvěru, a to hlavně díky otevřené a intenzivní komunikaci, která mezi ním a galeristou probíhá. Důležitá je pro něj upřímnost, vzhledem k plánování a vstupům do velkých projektů. Lukáš Novák pracuje s plným nasazením a to samé očekává od svého galeristy. Se zastoupením také proto otálel a na tu správnou příležitost čekal dlouho. “Jsem rád že mi někdo kryje záda, a o to samé se snažím já,“ doplňuje Novák. „Snažíme se mezi sebou udržet čistou a pozitivní energii, kterou pak můžeme dávat ven,“ shodují se.

Na otázku jaké jsou vize, které sdílí galerista a umělec a kam chtějí oba směřovat odpovídají, že aktuálně budují renomé v Česku, dosahují aukčních výsledků a postupně své aktivity posouvají do zahraničí. V mezinárodním kontextu sázejí na médium českého skla, které rezonuje v galeriích po celém světě. Lukáš Novák nechce prozradit konkrétní instituce, ale cílí na regiony jako Šanghaj, New York, Londýn nebo Los Angeles. Galerie Kodl Contemporary směřuje na Art Basel a jakmile Jakub Kodl dostuduje, bude se na to plně soustředit. Zároveň si chce udržet svůj cíl pomáhat českým umělcům, na Art Basel tedy chce prezentovat výhradně české umění.

 

K odběru podcastu se můžete přihlásit na Spotify a Apple podcasts.

Podcast byl realizovaná za podpory Státního fondu kultury.