PLAN_T: Lukáš Rais

Autor:Odkolekce

Jak vznikají rozměrné sochařské objekty? Za jakých podmínek se sochařské realizace objevují ve veřejném prostoru? A jak se pracuje umělcům, kteří pracují ve velkých měřítkách?

Na doposud Tajném místě v Praze bude letos odhaleno 8 uměleckých realizací ve veřejném prostoru, a to příhodně, 21. září během zahájení festivalu PRAGUE ART WEEK. Než vám odhalíme celou sbírku a její umístění, vítám v podcastu PLAN_T jednoho z umělců, jehož dílo bude v kolekci zastoupeno, pana Lukáše Raise.

 

Lukáš Rais je umělcem, jehož ateliér může připomínat továrnu. Pracuje s kovem a jeho studio je plné strojů, které různými způsoby zpracovávají materiály. V rámci výrobního procesu tedy svým způsobem funguje jako ředitel firmy. Na realizaci jeho děl se podílí celý tým, kterému předává své vize. Díla Lukáše Raise jsou složeny ze spousty malých dílků a na každém záleží. Umělec pracuje s průmyslovým produktem – s koleny, které různě modeluje. “Přicházím na stále nové možnosti a tvary. Figurativní i abstraktní formy, reliéfy, uzly. V mém týmu na genezi uměleckého díla spolupracují svářeči, strojní mechanici, konstruktéři, projektanti, designéři,” popisuje proces vzniku svých děl Lukáš Rais.

V rámci PAW budou díla Lukáše Raise k vidění hned na dvou lokalitách, a to v Superstudiu PAW ve Veletržním paláci Národní Galerie a na náměstí Franze Kafky. Tam budete mít možnost vidět dílo Trichodon – sochu z leštěné ocele, která má jednoduchý tvar a velkorysé měřítko. Objekt dlouhý 4 metry a vysoký 1,8 metrů se dá prolézat, dá se na něj sedat, což je pro tvorbu Lukáše Raise charakteristické. Socha má ale další interaktivní charakter: “kopíruje terén a veškeré podmínky, které odráží. Barvy, počasí, okolí sochy. Nemáte šanci k soše přistoupit, aniž byste ji definovali. Tento fakt přináší do uměleckého díla pohyb, přesto že je statickým dílem,” popisuje připravovaný objekt sochař. 

Dílo je součástí sbírky, která bude v rámci zahájení PAW odhalena na Tajném místě jejíž kurátorem je Petr Volf, který byl hostem minulého dílu podcastu

K odběru podcastu se můžete přihlásit na Spotify a Apple podcasts.

Podcast byl realizovaná za podpory Státního fondu kultury.