PLAN_T: Marie Tomanová

 
Co je za fotografií? Jak pracuje Marie Tomanová? A díky čemu je úspěšná na poli volného umění i v práci pro Instagram?

Marie Tomanová se narodila v roce 1984 ve Valticích, od roku 2011 ale žije a pracuje v New Yorku ve Spojených státech. Vystudovala malbu na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, až později v Americe se začala věnovat fotografii. Prorazila cyklem portrétů Young Americans, vystavovala ve známých galeriích New Yorku, Praze, Tokyu a Paříži, její tvorbu shrnují knihy Young American, New York New York, It Was Once My Universe. Nová výstava ve fotograf gallery představuje poslední soubor portrétů s názvem 5 East Broadway. 

Marie Tomanová se svým životním i profesionálním partnerem Thomasem Beachdelem byli hosty PAW22. Na minulém ročníku společně hovořili o práci a kariéře Marie v rámci bloku Art Career na Nové scéně ND. Rozhovor v podcastu PLAN_T na tento výstup a mnohé další v českém prostředí navazuje.

Ne všichni se orientují v historii fotografie, fotografové a fotografky ale navazují na práci svých předchůdců – stejně jako malíři. Marii v určité chvíli zaujaly autoportréty Francescy Woodman, jejíž tvorba Marii k fotografii dovedla. „Poprvé jsem měla možnost nahlédnout do umělcovi mysli,“ vysvětluje. Autoportrét spolu s deníkovými záznamy, které Woodmanová používala k vyjádření toho co chtěla říct se pak stal na několik let klíčovou formou vyjádření i pro Marii Tomanovou.

Další fotografkou, které Marii ovlivnila byla Nan Goldin – obzvláště její soubor The Ballad of Sexual Dependency, který vznikal jako deníky mezi lety 1979 and 1986 v New Yorku. „Myslím si, že ty její fotky rezonují s mnoha důvodů, i když formálně je tam všechno špatně, jsou to silné intimní momentky,“ s nadšení dodává Tomanová. U Wolfganga Tillmanse ji pak baví to, nejde o konceptuální umění, ale že jde o pohled do jeho mysli, i všední věci jako hrnek, pak visí v MoMa.

Diane Arbusová ( jedna ze zastupitelek takzvané „Newyorské školy fotografie“) napsala: „Fotografie musí být vždy o něčem a to o čem je, musí být vždy významnější a komplikovanější než samotná fotografie.“ 

To co je za tím třeba u Nan Goldin, jsou emoce a vztahy, v jejím případě je to hodně temné. U mě jde ale o podobnou věc, (ne tak temnou) nejde o vyobrazení člověka. Je to spíše o napojení, vztahu a důvěře s tím člověkem. Je to vlastně hodně o zkoumání identity, o tom jak ji vnímáme, sami vytváříme a jak se dá zachytit. Identitě se věnuji od počátku své kariéry – ať je to identita lidí na fotografií, nebo ta moje co se do toho promítá, ale i ta diváků, kteří se na fotku dívají a nějakým způsobem se na ni napojují,“ odpovídá Marie Tomanová, co je podle ní to o čem v jejím případě fotografie ve skutečnosti je. V poslední výstavě 5 East Broadway tento aspekt své práce ještě posunula, díky videjím s porttrétovanými, které vytvořila vůbec poprvé.

Na otázku, co její práce znamená prakticky, vysvětluje že s lidmi pracuje tak, že jí portrétovaní podepisují model release. Fotografka jim pak ozřejmí, že fotky budou v knize, nebo na výstavě. Jinak je to u slavných osobností a u komerčních zakázek.

„Instagram mě našel na Instagramu, byla to úžasná zkušenost. Točila jsem pro ně už celkem tři kampaně, je to špičková liga, profesionální spolupráce,“ vypráví Tomanová. „Například soutěžení o zakázku je dlouhý proces, trvá to i několik měsíců – jde o to odprezentovat  sebe a svoji vizi s velkou sebedůvěrou, třeba před 50 lidmi z Mety. Celý produkční tým pak čítá asi 150 lidí.“

O Marii Tomanové vznikl dokument pro HBO, který natočila česká filmařka Marie Dvořáková. Obě se potkali v New Yorku v roce 2018, od té doby Marie Dvořáková o Tomanové natáčí pravidelně. Zachytila  nejen její úspěchy. ale i kreativní proces. Dokument by měl vyjít příští rok.

Výstavu Marie Tomanové 5 East Broadway můžete vidět v Galerii Fotograf až do 16. prosince. 2023.
Kurátorem je Thomas Beachdel, který ji připravil pro platformu Fotograf Contemporary. Výstava poprvé kombinuje barevné, černobílé fotografie a krátké filmy, aby představila pestrou a mnohotvárnou vizi silných individualit.

K odběru podcastu se můžete přihlásit na Spotify a Apple podcasts.

Podcast byl realizovaná za podpory Státního fondu kultury.