PAW TIP #5: INSPIRACE PŘÍRODNÍMI PROCESY

Přinášíme vám další tipy na výstavy v pražských galeriích, které tentokrát volně spojuje téma přirozených procesů a různé možnosti jejich transformace do uměleckých děl. Výstava v galerii Berlinskej model reflektuje téma ohně a vzplanutí, v Galerii Kostka můžete vidět, jak se organické procesy stávají součástí díla a podílí se na podobě instalace a v Galerii Kvalitář můžete najít podobnosti mezi sochařskými díly a přírodními strukturami.

Hynek Alt, Iveta Schovancová: SMALL TALKS WITH FIRES 
Galerie Berlinskej Model
14. 6. – 21. 6. 2023

Galerie Berlinskej model v rámci svého výstavního konceptu „Couples“ představuje výstavu Hynka Alta a Ivety Schovancové ve spolupráci s Oliverem Torrem, Jáchymem Kachlíkem a Ondřejem Konrádem. Leitmotivem výstavy je oheň a jeho různé podoby a významy. Pochodně vyrobené z nasbíraného odpadu hoří a zpomalených záběrech a vy tak máte možnost zamyslet se nad procesem vzplanutí, vzpomenout si na aktuální výjevy požáru lesů nebo si rozšířit své smyslové možnosti a inhalovat dým z displeje skrze technologicky expandované vnímání.  

Anna Ročňová: Tůně
Galerie Meetfactory – Galerie Kostka 
kurátor: Ján Gajdušek
9. 6. – 20. 8. 2023

Přírodní struktury a křehké organické formy se setkávají s industriálními prvky. Výstava představuje transformovanou krajinu, která splynula s prostředím galerie. Anna Ročňová svá díla často umísťuje do přírody, kde je nechá napospas přírodním procesům, výstavou Tůně přenáší tyto procesy do galerie. Tam vytváří environment druhé přírody, ve kterém organické koexistuje s lidsky konstruovaným. Výstava je zamýšlena jako tematický ekvivalent ke kolektivní přehlídce Only Transitions and Translations, která bude souběžně probíhat v hlavní galerii.

Tomáš Medek: Uvnitř i Vně
23. 6. – 27. 8. 2023
Kurátor: Jan Kudrna

Galerie Kvalitář představuje to nejlepší ze sochařské práce Tomáše Medka. Objekty odlévané z bronzu a dalších materiálů, ale také zhmotněné metodou 3D tisku nabízí neobvyklý pohled na běžné věci. Skrze svá díla Medek zkoumá strukturu a soulad jednotlivých fyzikálních zákonitostí i vnitřní prostor svých plastik. Jeho práce tak vychází z přirozených procesů a vztahuje se k přírodě jako zdroji architektonicky tvarové inspirace.