(NE)MOC: MOC, NEMOC A BEZMOC V SOUČASNÉM UMĚNÍ

Trvání:3. 6. 2022 - 6. 11. 2022
Kurátor:Ivana Brádková in memoriam, Terezie Zemánková
Autor:PAW
Adresa:DOX, Poupětova 1, 7, Praha, 170 00

Touha po moci je hnacím motorem dějin, konstruktivním hybatelem i destruktivní silou. Ve stínu autoritativních mocnářů stojí bezejmenné zástupy bezmocných, kteří slouží jako vykonavatel mocenských her i jako jejich publikum. Záměr uspořádat výstavní projekt, který by mapoval, jak se dualita moci a bezmoci odráží v současném umění, vznikl několik let před pandemií covidu-19 i před válkou na Ukrajině, které téma postavily do zcela nové perspektivy. V ostrém světle nyní vystupuje patologie osobností potentátů, absurdita fungování některých institucí i slepá poslušnost davu. Strach a pojmenování nepřítele se vyjevují jako efektivní prostředky v prosazování mocenských cílů. Co bylo považováno za šílené, stává se normou. Nemoc mocných a moc bezmocných získávají nové obsahy.

Vyostřená optika umělců přizvaných do projektu (Ne)Moc a místy až vizionářský vhled nabízí nekompromisní pohled na současnost i na historii, která se, jak známo, opakuje. Výstava zároveň klade otázku, kde končí normalita a začíná „nemoc“, a pokouší propustnost kategorií art brut a současného umění.

Vystavující umělci: Felix Brenner (Švýcarsko), Anibal Brizuela (Argentina), Maurizio Cattelan (Itálie), Filip Černý (Česko), Jaroslav Diviš (Česko), Janko Domšič (Chorvatsko), Robert Gabris (Slovensko), Martin Gerboc (Slovensko), Carlos Augusto Giraldo (Kolumbie), Jerry Gretzinger (USA), Julius Hartauer (Německo), Karel Havlíček (Česko), Josef Hofer (Rakousko), Xénia Hoffmeistrová (Slovensko), Iveta Horváthová (Česko), Matěj Hošek (Česko), Jana Kasalová (Česko), John Urho Kemp (USA), Martin Kocourek (Česko), Marie Kodovská (Česko), Zdeněk Košek (Česko), Eva Koťátková (Česko), Alexander Lobanov (Rusko), Přemysl Martinec (Česko), Kunizo Matsumoto (Japonsko), Andreas Maus (Německo), Edmund Monsiel (Polsko), Oscar Morales (Chile), Martin Mulač (Česko), Jelena Osipovová (Rusko), Marilena Pelosi (Brazílie), Daniel Pešta (Česko), Jiří Petrbok (Česko), Ota Prouza (Česko), André Robillard (Francie), Marek Schovánek (Česko), Jan Wolfchen Vlček (Česko), Pascal Vonlanthen (Švýcarsko), August Walla (Rakousko), George Widener (USA), Carlo Zinelli (Itálie)

 11. 9. 2022, 16:00
Komentovaná prohlídka výstavy (Ne)Moc s kurátorkou Terezií Zemánkovou.
Vstup zdarma (nutná předchozí rezervace přes formulář)

Centrum současného umění DOX