PAW TIP #8: TIPY NA VÝSTAVY MIMO PRAHU

Další tipy na výstavy vám tentokrát přinášíme z prostředí mimo pražské galerie. Spojte návštěvu galerie s výletem a objevte nové a ambiciózní výstavní prostory, jakými jsou Galerie Pekelné sáně v Kroměříži, EPO1 v Trutnově nebo Sochařský park a zámek Bechyně.

ZÁMEK BECHYNĚ
Sochařský park a současné umění na zámku Bechyně 
kurátorka: Lucie Drdová
5. 6. – 30. 9. 2023

Nicole Stava vede společně se svou sestrou Silvií firmu Panství Bechyně a rozvíjí také výstavní projekty, které se zaměřují na představení předních mezinárodních jmen současného umění české veřejnosti. Na zámku Bechyně můžete navštívit výstavu současného umění, která vznikla ve spolupráci s kurátorkou Lucií Drdovou a světovou galerií Continua. Představuje díla českých i zahraničních umělců. Výstava v sochařském parku a v historické budově sýpky akcentuje témata propojující umění se současnou realitou světa kolem nás. Představuje umělce jakými jsou Elmgreen & Dragset, Bosco Sodi, Erwin Wurm, Chen Zhen, Tereza Štětinová, Jiří Kovanda a další. 

Centrum současného umění EPO1
Power Post Station
23. 5. – 3. 11. 2023
kurátor: Jan Kudrna

V Trutnově můžete do 3. listopadu navštívit Výstavu Power Post Station, v novém Centru pro současného umění EPO1. Výstava reflektuje konverze energie ve vizuálním umění současnosti. Ústředním motivem výstavy Power Post Station je zachycení, zobrazení a určité pojmenování energie, jejího plynutí či transformace. Energie zde není redukována jen na „elektrickou“ –⁠ představuje komplexní hodnotu, která je nedílnou součástí prakticky všech procesů, bytostí, organismů a soustav. Výstava zprostředkovává projevy autorů, které jasně a cíleně zachycují podstatu zákonitosti energie přítomné v mnoha podobách a formách. Současně můžete také navštívit výstavu Volume a nahlédnout do sbírky EPO1 s názvem Fresh Power – motivy a tendence nejmladší tuzemské sochařské generace.

Galerie Pekelné sáně

Karíma Al-Mukhtarová, Radka Bodzewicz
All the Whole

Jakub Nepraš
Spirit of the Place

Karolína Netolická
Zrání

7. 7.- 24. 9. 2023
Kurátor: Michal Stolárik

Dalším tipem je nová Galerie Pekelné sáně v Kroměříži, která čítá tři výstavní prostory, ve kterých se v průběhu roku odehraje 12 výstav. Nyní zde můžete do 24. září navštívit výstavu Karímy Al-Mukhtarové a Radky Bodzewicz. Přestože se obě věnují širokému spektru technik a médií, výstavní spojení nelimituje jejich ideové koncepce či odlišné vizuální projevy. Navzájem se přirozeně podporují a vytvářejí harmonický a funkční celek, který otevírá nové možnosti čtení jednotlivých děl. Současně můžete také navštívit samostatné výstavy Jakuba Nepraše, která představuje autorovu charakteristickou práci Spirit of the Place (2010) a Karolíny Netolické, která je výběrem autorčiných děl z období posledních dvou let.