PLAN_T: Natálie Kubíková

Startuje nová série podcastu Týden umění. V minulém roce jsme analyzovali sítě spolupráce v umění v řadě rozhovorů s podtitulem NET. 

Co z networkingu vzejde? Jak v prostředí uměleckého provozu plánujeme, na co sázíme a díky čemu rostou naše projekty? To jsou otázky nové podcastové série PLAN_T.

Jak fungují artist run-space? Kdo a za jakých podmínek vytváří živnou půdu pro umělecké realizace? Jaké jsou potřeby mladých umělců a jak fungují umělecké rezidence? 

V prvním díle na tyto otázky odpovídá kurátorka a galeristka Natálie Kubíková, která od roku 2018 vede Garage gallery v Karlíně a zároveň letos diplomuje v ateliéru Nová média II na pražské AVU. Natálie zároveň pochází z rodiny, která založila a spravuje renomovanou galerii Kubík v Litomyšli a ačkoliv je dramaturgie obou galerií odlišná, Natálie uvádí, že synergie a rodinné zázemí je důležitou podporou neziskové pražské galerie, kterou aktuálně řídí společně s Miou Milgrom. 

Galerii Natálie založila v roce 2018 spolu s umělcem Tomášem Kurečkou jako artist run-space. Právě tento termín je signifikantním označením pro to, jak dnes operují umělci v galerijním environmentu, nejen jako producenti sólových děl, ale také v rámci participativních projektů. Pro Natálii, která galerii založila jako studentka uměleckého oboru, byl právě tento model galerijního prostoru vedeného umělci přirozenou cestou, jak se profilovat do role galeristky a kurátorky. “Často termín artist run-space vysvětluji zahraniční umělcům, kteří přijedou do Prahy a chtějí něco vědět o lokální umělecké scéně. Říkám, že doménou pražské scény je, že na výstavách hojně iniciují a zároveň je i navštěvují studenti uměleckých škol a od toho se odvíjí velká část počtu diváků – častokrát i komerční galerie vznikaly jako artist run-space.” 

Garage Gallery (GG) je nekomerční galerií soustředící se hlavně na mladé umělce a současná témata, která rezonují nejen v českém kontextu. Mimo výstavní činnost je prostorem, který poskytuje ateliéry pražským umělcům a zaměřuje se také na poskytování zahraničních rezidencí. 

Kam se hlásit na rezidenci? Na webu PAW najdete seznam rezidencí a příležitostí pro umělce, kurátory, ale i umělecké instituce, ze kterých si zájemci mohou vybírat specifické mezinárodní pobyty, vhodné pro různorodé projekty. 

Vzhledem k populárnosti a množství přihlášených obecně, ale Natálie z vlastní zkušenosti každoročního Open Callu v Garage Gallery upozorňuje na důležitost pečlivého výběru jednotlivých výzev. “Umělci by si tak měli důkladně vybírat, do jakého prostoru se hlásí a s jakým projektem tak, aby rezonoval tematicky ať už v rámci galerijního zaměření, tak v rámci výstavních možností prostoru.”

Sama galeristka se často zahraničích rezidencí účastní a díky tomu rozšiřuje vzájemné vazby mezi českou a zahraniční scénou a rozšiřuje perspektivu pražským divákům, kteří navštěvují výstavy v Garage Gallery. Témata a přístupy, která rezonují v zahraničí tak zasazuje zpět do lokální scény, což je pro ni důležitou součástí vlastní kurátorské práce a péče o pražskou kulturní krajinu. 

Garage Gallery se pod jejím vedením nyní zaměřuje hlavně na performativní výstavní projekty a eventy. Takovým příkladem je i probíhající skupinová výstava Tip Of The Tongue. Výstava byla zahájena spolu s autorským čtením textů několika českých i zahraničních umělců a vytváří tak živnou půdu pro média a přístupy, které jsou pro české prostředí často neobvyklé.

 

K odběru podcastu se můžete přihlásit na Spotify a Apple podcasts.

Podcast byl realizovaná za podpory Státního fondu kultury.