Kam se vydat během PRAGUE ART WEEK 22?

Zveme návštěvníky z Čech i zahraničí do více než pěti desítek galerií, muzeí, ale i sbírek umění a dalších uměleckých institucí po celé Praze. Kam se můžete vydat a jak si týden umění naplánovat?  Přečtěte si naše doporučení.

Zahájení

Slavnostní zahájení festivalu se koná v pátek 9. září od 17 hod. na piazzettě Nové scény Národního divadla. Organizátoři přivítají zahraniční i české hosty festivalu, mezi nimiž jsou fotografka Marie Tomanová a kurátor a historik umění Thomas Beachdel z New Yorku, galeristka Maryna Shcherbenko a zakladatelka ceny pro mladé umělce MUHI z Shcherbenko Art Center v Kyjevě, teoretička a badatelka Céline Sabari Poizat z Paříže, která se věnuje výzkumu nejsoučasnějších tendencí současného umění v rámci platformy Nonfiction, multimediální umělec Bora Akinciturk původem z Turecka aktuálně působící v Londýně, jehož výstava bude v Praze k vidění  během festivalu, nezávislá mezinárodně působící kulturní manažerka Albertine Kopp, zakladatelka neziskového programu Caribbean Art Initiative ze Švýcarska a další. 

Během zahajovacího ceremoniálu bude také vyhlášeno a oceněno 10 umělců z otevřené výzvy galerie Artefin o nejlepší digitální umělecké dílo – NFT, jejímž cílem je podpořit tvorbu progresivních umělců a vznik originálního uměleckého digitálního díla. Výherci v kategoriích Cena diváků a Cena odborné poroty si odnesou finanční odměnu v rozmezí 25 až 150 tisíc korun, vítězná díla z odborné kategorie budou navíc během festivalového týdne vydražena a výtěžek dražby bude věnován na dobročinné účely.

Podtrhněte si v programu

Mezi highlighty festivalu patří například možnost zcela poprvé nahlédnout do české soukromé sbírky Havrlant Art Collection – skrze skupinovou výstavu s názvem HAC #1, která se stejně jako sbírka Kateřiny a Jakuba Havrlantových zaměřuje na mladé autory a současné progresivní umění střední a východní Evropy. Video art Ztracený případ od laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého Romana Štětiny, které je také součástí sbírky Havrlant Art Collection, se bude promítat v sobotu v kině Ponrepo za přítomnosti autora. V Praze můžete také zanechat vzkaz skrze experimentální instalaci Federica Díaze „Na Horu” nebo se setkat s jednou z nejslavnějších českých fotografek současnosti Marií Tomanovou, která bude mít přednášku v úterý 13. září odpoledne společně s dalšími mezinárodními hosty v Superstudiu na Nové scéně Národního divadla.

Během festivalového víkendu se vyplatí návštěva velkých institucí

Velkým lákadlem festivalového víkendu je možnost navštívit nejnovější pražskou instituci vyhrazenou výtvarnému umění Kunsthalle Praha. Ta návštěvníkům PAW poskytne vstup zdarma o víkendu 10. – 11. září na výstavu Půlnoc umění, jež prezentuje soukromou sbírku i rozsáhlé kulturní aktivity Karla Babíčka. Během týdne 9. – 15. září také zve na doprovodné programy a 14. září na Online talk s Nancy Davidson a Marisou Ravalli-Příhodovou. Stejně tak Muzeum města Prahy, které aktuálně rekonstruuje hlavní budovu, zdarma nabídne program na Norbertově a zve návštěvníky na procházku za architekturou ve Slavíčkově ulici. Na Nové scéně Národního divadla se také v sobotu od 15 hod. koná bezplatný workshop s fotografem Davidem Gaberlem, který se skládá z hodinové přednášky a následného focení s aparáty Fujifilm v ulicích Prahy.

Ve všech objektech Galerie hlavního města Prahy bude v sobotu 10. září vstup za symbolickou korunu. Po dobu celého festivalu probíhají zdarma výstavy a programy Bienále ve Věci umění, které GHMP pořádá spolu se společností Tranzit.cz a které se až terapeuticky věnují vztahům mezi genderem, rasou, třídou, sexualitou a geopolitikou. Národní galerie Praha poskytuje slevu 50 % na vstupné ve všech objektech v neděli 11. září a zve na několik doprovodných programů k výstavám MOVE: Intimita jako vzdor, Již brzy nebo Zenga

Galerie Rudolfinum pořádá 11. září bezplatný workshop pro děti k výstavě Fragilités, Centrum současného umění DOX 10. září rodinnou dílnu a 11. září komentovanou prohlídku výstavy (Ne)moc, obojí s volným vstupem pro návštěvníky PAW 22. Uměleckoprůmyslové museum v Praze zdarma zpřístupní doprovodné programy, včetně vstupenky na výstavy, kde se doprovodné programy konají a zve zájemce na procházku Prahou Josefa Sudka. Od pátku do neděle je také poslední možnost navštívit výstavu v MeetFactory Ať zaslechnu tvé stopy a inspirovat se zážitkovým sympoziem Objevování jiného vnímání, obojí věnované novým tendencím v umění a ve společnosti. Mezi zahraničními hosty symposia a na PRAGUE ART WEEK 22 přijedou například kurátor z KW Institut v Berlíně Nadim Samman nebo umělkyně a lektorka Charlotte Jarvis, která se zabývá propojením umění a vědy.

V neděli mohou návštěvníci festivalu zavítat do klidného vnitrobloku v centru města v Kampusu Hybernská, kde bude v Galerii HYB 4 D zahájena výstava Blau Barbory Valáškové a kde se mohou těšit na hudební lounge, street food a afterparty v doprovodu DJs skupiny Sady kolektiv. 

Festivalový týden od pondělí 12. září do čtvrtka 15. září 

Střed festivalu a místo setkávání hostů i protagonistů festivalu bude umístěno v tzv. Superstudiu v budově Nové scény Národního divadla, která se nachází v samém srdci Prahy. Odtud bude možné se vydat na rozmanité trasy festivalu situované do jednotlivých městských částí. Hned na Praze 1 najdou návštěvníci 22 míst, kde se festival odehrává. Začít mohou například v jedné v nejstarších a nejprestižnějších aukčních síní Galerií Kodl, která uvádí výstavu k online aukci Artslimit, jež představuje vyváženou selekci děl 19. a 20. století s přesahy do současné tvorby autorů, jako jsou František Drtikol, Emil Filla, Václav Špála, Karel Malich, Jiří Kars, Jiří Georg Dokoupil nebo Toyen. V sousedství galerie v Topičově saloně lze navštívit výstavy v Čermák Eisenkraft a 1. Art Consulting CZ. Novou výstavou Marianna Pally v galerii na Hradební zahajuje sezónu ETCETERA ART a výstavu Monochrom od japonského dua RYUHA najdete v galerii Kvalitář.

Druhou výstavami  nejpočetněji zastoupenou městskou částí je Praha 7, která ožije vernisážemi a komentovanými prohlídkami ve středu 14. září. Nachází se zde hned několik galerií, v nichž probíhá SUMO Prague, přehlídka umění zaměřená na spolupráci se zahraničními subjekty. Návštěvníci tak budou moci v Praze vidět výstavy připravené ve spolupráci s galeristy a umělci z Německa, Dánska, Grónska, Japonska, Francie nebo Turecka v případě Holešovické šachty, která chystá vernisáž i afterparty. K vidění zde budou i čeští umělci, například Jiří Pitrmuc ve Stone Projects, Tono Stano v Trafo Gallery nebo Tomáš Němec v Chemistry Gallery.

Festival se koná také na Praze 3, 5, 6 a 8, kde organizátoři doporučují obejít vždy několik míst najednou dle denního itineráře a jednotlivých tras vyznačených na mapě (na pragueartweek.cz a v programovém katalogu), ale i v místech mimo centrum města na Praze 10 nebo 12, kde je například ojedinělá možnost navštívit rozestavěnou budovu PSN Vanguard a shlédnout pop-up výstavu Fotograf Contemporary. Unikátní je také venkovní výstava Lukáš Raise v Bastionu na Praze 2.

Mezi jednotlivými městskými částmi se lze pohodlně pohybovat městskou hromadnou dopravou a lze využít i příměstské vlaky, na jejich několika zastávkách probíhá Festival m3 / Umění v prostoru a v Měšicích u Prahy lze v neděli 11. září navštívit výstavu Artefinu a den otevřených dveří areálu ARTEX.

Krom muzeí, galerií a aukčních síní festival zahrnuje i dvě vybraná umělecká studia – Loft BubNY a Studio Prám nebo novou bytovou galerii Untitled-Art, kde se návštěvníci budou moci setkat přímo s umělci v určený den a čas nebo po domluvě. 

Doprovodný program, který má za cíl rozšířit perspektivu návštěvníků, umělců i sběratelů umění PRAGUE ART WEEK 22, proběhne v Superstudiu na Nové scéně Národního divadla. Budova vyniká unikátní brutalistní architekturou 70. let a přilehlá piazzetta Národního divadla vybízí k setkávání a networkingu. Zastřešujícím tématem přednášek, masterclass a diskusí je totiž „NET“ – téma artikulující síť vztahů a spolupráce, která celé umělecké odvětví spojuje. Od pondělí do čtvrtka se zde koná program přednášek, debat a masterclass, který se bude věnovat kariéře umělců, podpoře a propagaci současného umění, kritické reflexi výtvarného umění, investicím a sbírání umění a jeho ochraně i dalšímu know-how a síťování v oblasti kultury. Krom zahraničních hostů promluví o péči a o zachování umělecké sbírky například William Rudolf Lobkowicz v bloku art collecting, kde odborná platforma Art+ navíc představí první český průzkum mezi sběrateli umění, který vznikl ve spolupráci s J&T Banka Art. 

Program v Superstudiu PAW bude zdarma s omezenou kapacitou, zájemci se mohou registrovat na GoOut.cz od 1. září 2022.

Většina výstav festivalu je přístupná zdarma, někde je potřeba se prokázat festivalovým passem nebo si udělat rezervaci. Organizátoři doporučují orientovat se podle webu pragueartweek.cz, tištěného katalogu PAW (k dostání v partnerských galeriích a v Superstudiu) nebo podle zářijové přílohy časopisu Art Antiques.

Užitečné informace

Program:
– Vstupné na většinu výstav a událostí PAW 22 je zdarma. Výjimkou jsou velké pražské výstavní instituce, Kunsthalle Praha a Muzeum města Prahy, které poskytly návštěvníkům PAW vstup zdarma o víkendu 10. – 11. 9. a navíc vstup zdarma na jejich doprovodné programy. Museum Kampa poskytuje návštěvníkům PAW vstup zdarma na do stálých expozic o víkendu 10. – 11. 9. a ke vstupence na jejich doprovodné programy. Ve všech objektech Galerie hlavního města Prahy bude v sobotu 10. 9. vstup za 1 Kč. Výstavy Věštění z noční oblohy částečně zakryté mraky a Suška – Kameny / Škoda – Objekty budou po zbytek týdne zpoplatněny dle běžných podmínek GHMP. Výstavy Bienále ve Věci umění jsou po celou dobu zdarma. Národní galerie Praha poskytuje slevu 50 % na vstupné ve všech objektech v neděli 11. 9. a volný vstup v rámci doprovodných programů na RSVP na GoOut.cz. Galerie Rudolfinum pořádá 11. 9. bezplatný workshop pro děti, Centrum současného umění DOX 10. 9. rodinnou dílnu a 11. 9. komentovanou prohlídku výstavy (Ne)moc, obojí s volným vstupem pro návštěvníky PAW 22, Uměleckoprůmyslové museum v Praze zdarma zpřístupňuje doprovodné programy, včetně vstupenky do výstav kde se doprovodné programy konají.
– Vstupné se platí v kině Ponrepo a na představení na Nové scéně Národního divadla.
– Program PAW 22 najdete v plném rozsahu na webu pragueartweek.cz.
– Programy v katalogu označené zkratkou TBA („to be announced” – bude oznámeno) budou aktualizovány na webu pragueartweek.cz a sociálních sítích festivalu.
– Dostupnost a bezbariérovost programů si ověřte na oficiálních stránkách partnerských institucí nebo na na webu pragueartweek.cz.
– V případě programů označených PASS je třeba se prokázat PASSEM PAW 22, katalogem PAW 22 nebo kartou Art Card časopisu ART ANTIQUES.
– Upozorňujeme, že otevírací doba v jednotlivých místech se liší, aktuální přehled najdete na webových stránkách instituce.
– Organizátoři a jeho programoví partneři si vyhrazují právo na změnu programu. Aktuální informace najdete na stránkách pragueartweek.cz.

Ekologie:
– Nevyhazujte katalog PAW 22 jen tak! Většinu z výstav najdete v galeriích a muzeích ještě další dva měsíce, v případě dlouhodobých výstav se vám bude hodit po celý rok a v případě stálých expozic i při další návštěvě Prahy.

Ekologie a doprava:
– Pohybujte se po městě s respektem k obyvatelům i přírodě. Katalog jsme rozčlenili podle jednotlivých městských částí tak, abyste v rámci jedné oblasti mohli prozkoumat co nejvíce lokalit pěšky. Pokud chcete šetřit kroky, držte se našich tras. K přemísťování mezi městskými částmi využívejte městskou hromadnou dopravu.
– K přejezdům na větší vzdálenosti využijte i vlaky, do galerie Artefin a areálu ARTEX v Měšicích se dostanete přímým spojem z Masarykova nádraží a na osmi dalších vlakových zastávkách po celé Praze navíc najdete instalace Festivalu m3 / Umění v prostoru.
– Pusťte si krokoměr a sdílejte s námi, kolik kilometrů jste nachodili za uměním a jaké trasy jste objevili a zaznamenali mezi místy PAW 22 vy.

Afterparty:
– Superstudio PAW funguje pouze do 22:00 hod. Návštěvníkům proto doporučujeme poté navštívit bary, které v daný den oznámíme. Již nyní víme, že v neděli se potkáme v Kampusu Hybernská a ve středu v Holešovické šachtě.

*náhledové foto (c) galerie Untitled Art